Sodyum Diyeti Nedir?

Yazar Gökhan Çelik • 31 Mart 2023 • Yorumlar:

Vücuttaki yaşamsal faaliyetlerin gerçekleşmesi için gerekli minerallerden biri olan Sodyum; vücuttaki sıvı dengesini sağlamada, sinirlerin iletiminde, kas kasılması gibi hayati işlevlerde görev alır. Vücutta en fazla bulunan minerallerden biri olsa da sağlıklı bir birey için günlük 2300 mg’dan fazla tüketilmemelidir. Fazla sodyum tüketimi vücudun su dengesini ve damar yapısını bozarak kalp-damar ve böbrek hastalıklarına yol açar. Bu gibi bazı tıbbi durumlarda sodyum diyeti önerilir. Sodyum diyeti, sodyum içeriği yüksek olan yiyeceklerin sınırlandırıldığı bir diyet modelidir. Bu yiyeceklerin başında sofra tuzu ve işlenmiş ürünler gelir.

Sodyum Diyeti Kimler İçin Önerilir?

Sodyum diyeti kan basıncının düşürülmesinde, mide kanserinden korunmada etkilidir. Aynı zamanda kalp-damar, böbrek, hipertansiyon hastalarında önerilen tıbbi beslenme tedavisidir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu diyetin mutlaka bir beslenme uzmanı tarafından uygulanmasıdır.

Sodyum Diyeti Nasıl Yapılır?

Günlük sodyum ihtiyacının bir kısmı doğal besinlerden karşılanır, fakat büyük oranda sofra tuzu ve paketli yiyeceklerden alınır. Bu sebeple sodyum diyetinin dayandığı temel nokta  paketli yiyeceklerin ve sofra tuzunun azaltılmasıdır. Bunun için şu öneriler dikkate alınmalıdır: 

✓ Yemeklere sonradan tuz eklenmemeli, sofradan tuzluk kaldırılmalı. 

✓ Yemekler az tuz ile pişirilmeli, yemekleri tatlandırmak için tuz yerine baharatlardan  yararlanılmalı. 

✓ Yemekler mümkün olduğunca evde pişirilmeli. Dışarda yediğimiz hazır yemekler,  özellikle de fast food olanlar çok daha yüksek oranda sodyum içerir.  

✓ Hazır çorbalar, salam gibi işlenmiş et ürünleri, konserve ve salamura ürünler, salata  ve makarna sosları kesinlikle tüketilmemeli.  

✓ Paketli yiyeceklerin birçoğu yüksek oranda sodyum içerir. Paketli ürünler alınırken  mutlaka etiket okunmalı. Porsiyon başına 140 mg’dan fazla sodyum içeriyorsa  tüketilmemeli.  

✓ Tuzla kavrulmuş çekirdek, yer fıstığı, badem gibi yağlı tohumlar tüketilmemeli. ✓ Peynir ve zeytinler tuzsuz veya az tuzlu tercih edilmeli. Bir diğer alternatif ise bu  yiyecekleri yemeden önce bol miktarda suda bekletmektir. 

Sodyum Diyeti Zararları Nelerdir?  

Sodyum; vücutta asit-baz ve su dengesini, hücreler arası iletişimi, kas kasılmasını sağlayan  mineraldir. Hayati görevlere sahip olmasından dolayı mutlaka gereksinim karşılanmalıdır.  Sodyum kısıtlaması gerektiren kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları ve hipertansiyon gibi  durumlarda bu diyetin uygulanmasının zararı yoktur, aksine sağlık için gereklidir. Ancak sodyum diyeti mutlaka bir uzman kontrolünde uygulanmalıdır. Aksi takdirde bilinç kaybı ve  komaya kadar olumsuz etkiler görülebilir.  

DİYETİSYEN GÖKHAN ÇELİK 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)