Teller Artık Görünmez Oldu

Yazar Sinem Bayram TatarOrtodontist • 25 Nisan 2019 • Yorumlar:

Ortodontik tedavi amacıyla kullanılan malzemelerin pek de estetik olmaması, tedaviye ihtiyacı olan birçok bireyin tedaviden kaçmasına neden olmuştur. Ancak; eskiden paslanmaz çelik materyallerden hazırlanan braketler, daha sonraları yerini plastik ve seramik gibi diş renginde ve şeffaf malzemelere bırakmıştır. Günümüzde ise diş telleri dişlerin arkasına takılarak tamamen görünmez olabilmektedir. Bu yüzden de ileri yaş grubundaki bireyler tarafından da tercih edilmektedir.

Bu teknikte fabrikasyon tip braketler uygulanabildiği gibi, kişiye özel her bir dişin formuna uygun, özel alaşım braketler de uygulanabilmektedir. Tedavi sürerken gerçekleşen düzelmeler zaten anında hastanın gülümsemesine yansımaktadır.

Estetik tedavi amacıyla geliştirilen diğer bir sistem olan; şeffaf plak tedavi sistemi hareketli ve elastik malzeme yardımı ile, hafif basınç uygulayarak dişlerin etkin, doğru ve de hızlı bir şekilde istenen ideal pozisyona doğru hareket ettirilmesini hedeflemektedir. Tamamen şeffaf ve estetik görünümlü, ayrıca takılıp çıkarılabilir. Dişler her bir tedavi aşamasında adım adım ideal pozisyona doğru hareket ettirilirler ve bu işlem son derece hassas hesaplamalarla o hasta için üretilmiş ve neredeyse göze hiç çarpmayan şeffaf plaklar ile gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca bu teknolojinin sağladığı yazılım programı sayesinde sanal tedavi planı oluşturularak, dişlerin tedavi boyunca gerçekleştireceği hareketler gösterilebilir. Böylece daha tedaviye başlamadan tedavi sonunda dişlerin nasıl görüneceği incelenebilir. Şeffaf plak  tedavisinde metal teller ve braketlerin olmaması, herhangi bir yakınma veya sıkıntı vermeksizin, basit ve kolayca günlük hayatın bir parçası olmasını sağlamaktadır. Şeffaf plakların kullanımı çok rahattır ve yerken, içerken, dişler fırçalanırken, diş ipi kullanırken kolaylıkla çıkartılabilirler.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)