Çene Dolgusu

Yazar Nermin Filizci VarılsühaDermatolog • 11 Aralık 2018 • Yorumlar:

Hiç kuşkusuz ki güçlü bir çene, çekici bir yüzün önemli bir unsurudur. Yüzün görünümünü hem ön hem de yan profilden etkileyen çenede görülen hacim eksiklikleri, çenenin gereğinden fazla büyük olması, çene hattındaki çizginin belirsizliği, asimetrik görünüm ve çene altındaki gıdı sarkmaları estetik yönden problemlere yol açar. Yüzle uyumlu bir çene şekli, güçlü bir çene çizgisi hattı ve simetrik görünüm ise yüzün genel görünümünün daha dengeli olmasına yardımcı olabilir. Düzgün bir çene yapısı ile yüzde tamamen bir değişim elde edilebilir.

Çene dolgusu ne işe yarar?

Bahsettiğimiz gibi, çene formunun yüz şekli ile olan uyumu yüzün güzelliğine büyük katkı sağlıyor. Gerek genetik nedenler, gerekse yaşlanma süreci çene ucunun ve çene hattının ideal formundan uzaklaşmasına, yüzün estetik orantılarının bozulmasına yol açıyor. Çene dolgusu ile bu sorunlar düzeltilebiliyor.

Nasıl uygulanır?

Yüzdeki hacim eksikliklerini dolgunlaştırarak gidermek için de uygulanan dolgu enjeksiyonlarında, insan vücudu ile uyumlu olan hyalüronik asit kullanılıyor. Dolgu, derinin derin tabakalarına enjekte edildiğinde, bu alanı dolgunlaştırarak yükseltiyor. Estetik bir çene yapısına kavuşturan çene dolgusu iflleminin etkisi, kullanılan dolgu enjeksiyon ürünün özelliğine göre değişse de yaklaşık 1,5-2 yıl sürüyor. Uygulama genelde tek seans olarak gerçekleştiriliyor.

Çene dolgusu ile çene ucu büyütülebilir, öne doğru uzatılabilir, formu değiştirilebilir ve farklı uygulamalar yapılabilir. Belirginliğini kaybeden, sarkan çene hattında sivri, genifl, asimetrik ve geride olan çene ucunda çene dolgusu yapılabilir. Tüm hastalar için çene çizgisini artıracak tek bir teknik mevcut değildir. Dolgu malzemeleri enjeksiyonuyla artan çene projeksiyonu, daha ‘V’ şeklinde bir yüz şekli oluşturur. Bu durum ise çenenin oranları yüzün diğer özellikleri ile uyumlu hale getirir ve kişinin istediği şekilde yüzün genel estetiği artar.

 

Uygulama ne kadar sürer?

Ağrı kesici kremler ve soğutucu anestezik işlemler ile gerçekleştirilen uygulamalar ortalama 15 dakika kadar sürer. Dolgu uygulamalarının ardından lazer, dermabrazyon veya kimyasal peeling gibi uygulamalar yapılmamasına oldukça özen göstermek gerekir. Hastalar çene dolgusu uygulamasından hemen sonra sosyal yaşamlarına rahatlıkla geri dönebilir. Uygulama sonrası meydana gelen ödemler ortadan kalktıkça çene, istenilen şekli alır.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)