Çocuğum Okula Gitmek İstemiyor

Yazar Aslıhan Erçakar Tellioğlu • 21 Ocak 2019 • Yorumlar:

Okul fobisinin arkasında anneden ayrı kalma kaygısı yatmaktadır. Okula gitmek karşısında korku ve endişe duyan çocukların genellikle uyumlu ve ailesine bağımlı bir yapıda oldukları tespit edilmiştir.

Okula gitmeyi reddeden çocuklarda genel olarak aşağıda sıralı olan özellikleri görmekteyiz:

  • Okul saati yaklaştığında aşırı bir korku duyar ve kaygı hissine kapılır,

  • Yaşanılan kaygı hissine bağlı olarak uyku sorunu ve sebebi olmayan karın ağrısı ve baş ağrısı problemleri yaşar,

  • Tam evden çıkarken ya da okula girme anında ağlamaklı olur, mazaretler uydurur ve karşı çıkıcı tepkiler gösterir,

  • Öğretmeni tarafından cezalandırılacağını ve arkadaşları tarafından dışlanacağını düşünür.

Çocuk için okulun fobi haline gelmesinin arkasında okulla birlikte ortaya çıkan kaygı duygusu yatmaktadır. Aslında çocuğunuzun sorunu okul ortamı değildir. O sadece okul ile ilişkili olarak duyduğu kaygı duygusuyla baş edemediği için okulu reddetmektedir.

Çocuğun mizacında bulunan çekingenlik, aşırı hassasiyet ya da çocuğun evde, okulda yaşadığı tetikleyici bir öykü okul fobisinde etken rol oynayabilir. Fobiyi ortaya çıkaran tetikleyici olay, ev-okul değişikliği, okulda devamsızlık gerektiren bir hastalık, sert bir öğretmen tutumu, okulda zorbalığa maruz kalma gibi birçok durumu içerebilir.

Peki, okul fobisi yaşayan çocuk için ne yapmalıyız?

  • Öncelikle okul korkusunun, çocukla tek başına çalışılarak tedavi edilemeyeceğini belirtmemiz gerekir. Hem çocukla bireysel tedavi uygulanmalı hem de çocuğun ailesi ve okuldaki öğretmeni yönlendirilmelidir. Bu işbirliği ile hareket edilmesi sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

  • Anne babanın, çocuğun yaşadığı kaygıyı anladığını hissettirmesi doğru bir davranıştır. çocuğun bu kaygı duygusuna karşı eleştirel ve geçiştirici bir tutumla yaklaşmaması gerekmektedir.

  • Okula uyum da zorluk yaşayan bir çocuk aşama aşama okula alıştırılmaya çalışılmalıdır.

  • Aşırı kaygıyla okulu fobi haline getiren çocuk için ise öncelikle buna neden olabilecek durumlar araştırılmalı ve buna bağlı olarak çocuğun gelişimine uygun bir yol çizilmelidir.

Tüm bunlardan önce ebeveynler, çocuğun gelişimi, okula uyumu ve başarısı için en önemli koşulun mutlu ve huzurlu bir aile ortamı olduğunu unutmamalıyız. Okula olan olumlu yaklaşımımızı çocuğa yansıtmalıyız ve onun okula gitmesiyle duyduğumuz gururu çocuğa göstermeliyiz. Bu ortamı sağladığımız müddetçe okul kaygısıyla sağlıklı bir şekilde baş etmemiz mümkün olacaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)