Genital Siğiller Bulaşıcı Mıdır?

Yazar Fatma Arzu Kılıç • 12 Haziran 2023 • Yorumlar:

Bu yazımda sizlere birçok ilişkide partnerler arasında sorunlar yaratabilen, kişide moral bozukluğu ve içe kapanma gibi ruhsal sıkıntılara neden olabilen “genital siğiller” den bahsedeceğim.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller “HPV” denilen “insan papilloma virüsü” tarafından oluşturulan ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Toplumda en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisi olması nedeniyle çok önemlidir.

Genital Siğili Olan Hastalar Hangi Şikayetlerle Başvurur?

Genital siğil hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Hastalarımızın bize en sık başvurma nedeni kadın ya da erkek genital bölgesinde yerleşen bazen de anüs çevresinde olabilen kahverengi, siyah bazen de beyaz renkteki kabartılardır. Bu kabartılar bazen karnabahara ya da et benine benzer şekilde girintili çıkıntılı bazen de düz olarak görülebilir. Bazen cinsel bölgede kaşıntı, yanma ya da hassasiyet yapabilir. Hem erkek hem de kadında genital bölgede akıntı, idrar yapmada zorluk gibi şikayetlere neden olabilir. Bazı kişilerde ise belirti olmaz, ancak kişi HPV mikrobunu taşıyabilir ve kendinde virüs olduğunu fark etmez.

Genital Siğiller Nasıl Bulaşır?

Genital siğiller bulaşıcı olmaları nedeniyle partnerler arasında cinsel yolla kolaylıkla bulaşabilmektedir. Çiftlerden birinde genital siğil bulunduğunda diğer partnere kolaylıkla geçer. Bazen belirti vermediği için kişi bu virüsü taşıdığını bilmez ve cinsel birliktelik yaşadığı partnerine mikrobu bulaştırabilir. Bulaş için cinsel birleşme şart değildir. Cildinde HPV bulunan biriyle doğrudan cilt teması yoluyla da genital siğiller bulaşabilir.

Genital Siğillerin Bulaşması İçin Risk Faktörleri Nelerdir? 

Aşağıdaki durumlarda genital siğil görülme riski artar: 

  • Kişi birden fazla partnerle korunmasız cinsel ilişki yaşıyorsa

  • Kişide cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon varsa

  • Genç yaşta cinsel hayata başlama hikayesi varsa

  • Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanımı varsa

  • Madde ve alkol bağımlılığı varsa 

İnsan Papilloma Virüsü (HPV)  Genital Siğil Dışında Başka Hastalıklara Yol Açar mı?            
      

İnsan papilloma virüsünün (HPV) yüzlerce tipi vardır.  Bu tiplerin bazıları rahim ağzı, penis ve makat kanserlerine neden olabilirken bazıları ise kanser riski taşımaz. Virüsteki bu ayrım  bir hekim tarafından yapılabilir.  Yani cinsel bölgesinde siğili olan hastalarımızın çekinmeden mutlaka bir uzmana başvurmaları; tedavi ve takiplerini düzenli bir şekilde yaptırmaları gerekmektedir. Siğillerin tipi, şekli, yerleşimi ve oluşturudğu hastalık gibi çeşitli durumlar göz önünde bulundurularak hasta uzman hekimlerinin tedavi ve takibi altında olmalıdır.

Cinsel bölgesinde siğilleri olan hastalarımızda fark ettiğim diğer bir konu  hastaların sıklıkla kendilerini suçlamaları ya da kendilerine hastalığı bulaştırmış olabilecek bir suçlu aramalarıdır. Bunun dışında bazı hastaların ise siğillerden mutlaka kanser gelişeceğini düşünerek “kanser korkusu” yaşamalarıdır. Bu suçlamalar ve korkular yersizdir ve gereksiz endişeye neden olmaktan başka bir işe yaramaz. Sizlere tavsiyem başta genital siğiller olmak üzere tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için öncelikle çok eşlilikten kaçınmak, prezervatif kullanmak ve mutlaka bir uzman hekime muayene olmaktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)