Genital Siğillerin Tedavisi ve HPV Aşıları

Yazar Fatma Arzu Kılıç • 12 Haziran 2023 • Yorumlar:

HPV virüsleri çok yaygın olarak görülür ve bulaştırıcılıkları oldukça fazladır. Genel olarak sadece kadınları ilgilendiren bir durum gibi algılansa da hem kadınları hem erkekleri tehdit eden bir virüstür. Bazı HPV tipleri yıllar sonra rahim ağzı, vajina, vulva, penis ve makat kanserlerine neden olabilmektedir. İşte bu nedenle genital siğillerin fark edildiği durumlarda tedavileri mutlaka yapılmalıdır.

Genital siğillerde tedavi yöntemleri nelerdir?

Çok fazla sayıda tedavi seçeneği mevcuttur. Tedavi şekli; siğilin yerleşim yeri, büyüklüğü, sayısı, hastanın yaşı ve hastanın bağışıklık durumu gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişir. Tedavi seçenekleri arasında kimyasal tahribe neden olan krem, losyon ve asitler, fiziksel tahrip sağlayan tedaviler, kişinin bağışıklığını arttıran immünolojik ajanlar ve cerrahi yöntemler yer alır. Fiziksel tahribat sağlayan yöntemler içinde sıklıkla kullanılan elektrokoterizasyon (siğilin yakılma tedavisi), kriyoterapi (siğilin sıvı nitrojen ile dondurulması) ve lazer tedavileri bulunur. Siğillerin yok edilmesinde bu tedavi yöntemleri tek başına ya da kombine olarak seçilerek hekiminizin belirleyeceği aralıklarla seanslar halinde uygulanır.

HPV aşısı nedir? 

HPV’nin 100’den fazla tipi bulunur. Özellikle HPV-16 ve HPV-18 başta rahim ağzı kanseri olmak üzere anogenital bölge kanserlerine neden olmaktadır. Düzenli jinekolojik muayene ve genital bölge muayenesi başta rahim ağzı kanseri olmak üzere bu bölge kanserlerinin saptanmasında önemli tarama yöntemleri olsa da rahim ağzı kanserinin en sık nedeni olan HPV’ye karşı aşılar geliştirilmiştir. Bu aşılar bahsedilen hastalıklara karşı  koruyucu özelliktedir. Aşı; Virüs benzeri partiküllerden üretilmektedir. Bu partiküller doğal virüsün yapısıyla benzerlik taşır ancak viral DNA içermez yani virüsün kendisini içermez.  

Rahim ağzı kanseri ve HPV’ nin net ilişkisinden dolayı “HPV aşıları” halk arasında sıklıkla  “rahim ağzı kanseri aşısı” olarak da bilinmektedir.

HPV aşısı ne zaman yaptırılmalıdır?

Aşının etkili olabilmesi için aşının HPV virüsü ile karşılaşmadan önce yapılması önerilir. Yani en ideal aşılama zamanı cinsel deneyim başlamadan önceki dönemdir.  Aşı için tavsiye edilen yaş 10-14 yaş civarıdır. Çocuklarda cinsiyet farkı göz etmeksizin 11 yaş civarı aşı önerilir.  Ayrıca 11-26 yaş aralığında bulunan bütün genç kız ve kadınlar aşılanabilir. Son güncel bilgiler 11-26 yaş aralığındaki erkeklerin de aşılanması ve cinsel deneyim başlaması söz konusu olsa bile 11-26 yaş kadın ve erkeklere aşı yapılmasını önermektedir. 

Aşı nasıl uygulanır ve ülkemizde durum nedir?

Ülkemizde iki çeşit HPV aşısı (ikili ve dörtlü aşı) mevcuttur. Aşı koldan veya kalçadan kas içine yapılır. İki aşının uygulama dozları farklıdır. Altı aylık süre zarfında 3 doz şeklinde yapılır. Aşının önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. 

HPV aşısı Avrupa’daki birçok ülkede ve Amerika’da yapılması zorunlu aşılardan biri olarak kabul edilmektedir.  Ülkemizde henüz zorunlu aşı programına dahil edilmemiştir. Görüş ayrılıkları olmakla birlikte çoğu uzman doktor aşı uygulanmasını önermektedir. Ailesinde rahim ağzı kanseri olan kadınların aşılanmaları özellikle tavsiye edilmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)