Ömür Boyu Tatlı Yemeyecek Miyim?

Yazar Elif Nur BaşaranDiyetisyen • 7 Eylül 2020 • Yorumlar:

Bu yazımda, çoğumuzun oldukça düşkün olduğu tatlıdan bahsetmek istedim.

Danışanlarımla ilk görüşmemde, çaya kahveye artık şeker atmayacağız dediğimde, ömür boyu tatlı yemeyecek miyim diye soruyorlar. Bunu keşke yapabilsek… Fakat hayat devam ediyor ve ansızın bir davet veya bir doğum günü ile karşılaşabiliyoruz. O nedenle tatlıyı ne kadar yiyeceğimizi ve nasıl dengeleyebileceğimizi bilmekte fayda var.

Sürdürülebilir Sağlıklı Beslenme

 Hayattan kopmadan, her şeyin tadına bakarak, dengeleyerek beslenmenin sizi daha mutlu edeceğini düşünüyorum. Ve bunun ömür boyu sürebileceğinin inanıyorum. Böylece kilo verme süreci bittikten sonra kilo almadan hayatımıza devam edebiliyoruz. 

 

Ne Kadar Tatlı Yiyebilirim ?

Tekrar ediyorum, eğer bir sağlık problemi ile karşı karşıya değilsek, haftada 2 kez tatlı yenebilir. Sütlü tatlı olması tercihimiz… Tatlı yedikten sonra gün içerisinde ekmek tüketmezsek ve başka karbonhidrat almamaya çalışırsak o günü dengelemiş oluyoruz. 

 

                Tatlı Konusunda En Çok Yapılan Hatalar 

 

  1. Çok Yemedim, Birer Yudum …

    Danışan tatlıyı bir günde yemek yerine her gün bir yudum tatlı yiyebiliyor. Bu durumda istediğimiz kiloyu veremiyoruz. Çünkü, vücut tam yağ yakımına başlayacakken, az da olsa şekeri vücudumuza aldığımızda yağ yakımı durmuş oluyor. O nedenle her gün yudum yudum da olsa tatlı yemeyeceğiz. 

 

  1. Çayıma Çeyreğin Çeyreği Kadar Şeker Atıyorum

 

 Çok az kullanıyorum, ondan ne olacak, kullanmaya devam edebilir miyim diyorlar. Fakat biraz önce de bahsettiğim gibi, yağ yakımı sürecine az da olsa bu şekerden dolayı giremiyoruz. 

 

Ve unutulmamalıdır ki basit şekere ihtiyacımız yok. 

Fakat bir sağlık probleminiz ve kilo probleminiz yoksa,  haftada 1-2 kez tatlı tüketmemizde de zarar yok.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)