YAZA FİT GİRMENİN 6 SIRRI

Yazar Deniz ZünbülcanDiyetisyen • 20 Ocak 2018 • Yorumlar:

Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır sözünü bugünlerde yaşıyoruz. Karşılaştığımız soğuk hava, tekrardan giyindiğimiz kalın kıyafetlerimiz bize yaza 2,5 ay kaldığını unutturuyor. Ancak sizde ‘Yaza fit girmek istiyorum.’ Diyorsanız vereceğim sırları şimdiden uygulamaya başlayın derim! Keyifli okumalar.

Öğünlerinizde;

1)Kuru baklagillere yer verin. Kuru baklagillerin içeriği posa ve B vitaminlerinden zengindir. İçerdiği posa kan kolesterolünüzün dengelenmesini sağlarken kan şekerinizin düzenlenmesini de sağlar. Kuru baklagillerin bu özelliği sayesinde iştahınızı daha kolay kontrol altına alırsınız. Haftada mutlaka 2 defa beslenmenizde kuru baklagillere yer verin.

2)Doğru karbonhidrat kaynaklarına yer verin. Karbonhidratlardan korkmak yerine doğru karbonhidrat kaynaklarını tüketmelisiniz. Örneğin tercih ettiğiniz ekmeğin doğru karbonhidrat kaynaklarından olduğuna emin olun. Tam tahıllı ekmekler içerdikleri posa ile en sağlıklı tahıl grubundandır. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci veya bulguru tercih etmeniz kilo kontrolünde başarılı olmanızı sağlar.

3)Balık tüketmeye özen gösterin. Araştırmalar balığın içeriğinde ki omega-3 yağ asidinden zengin beslenmenin hücrelerde yağ sentezini yapan enzimleri baskıladığını gösteriyor. Aynı zamanda omega-3 yağ asidi insülin direncinin kırılmasında, insülin aktivitesinin dengelenmesinde etkilidir. Ana öğünlerinizde yer vereceğiniz balık sizi hem şişmanlıktan koruyacak hem de hızlı zayıflamanızda etkili olacaktır.

4)Sebze ve meyve olmazsa olmazınız olsun. Sebze ve meyvelerden alacağınız antioksidanlar vücudunuzu serbest radikallerden koruyacaktır. Bu sayede metabolizmanız daha kolay kilo verecektir. Aynı zamanda gün içerisinde tüketeceğiniz toplam 5 porsiyon sebze ve meyve bağırsak sağlığınız, kan şekeri dengeniz için ihtiyacınız olan posayı almanızı sağlayacaktır. Sağlıklı bağırsaklar, serbest radikallerden arınmış bir metabolizma ve dengeli bir kan şekeri ile verilemeyecek kilo yoktur!

5)Fonksiyonel çaylardan faydalanın. Öncelikle bilinmesi gereken fonksiyonel çay demenin mucize çay demek olmadığıdır. Önemli olan yeterli, dengeli, nitelikli beslenmenin yanında ve yapılan kaçamaklardan sonra bazı fonksiyonel çaylardan faydalanmaktır. Herhangi bir hastalığınız yok ise yeşil çaydan ya da yine yeşil çay türü olan fakat yeşil çaydan 10 kat daha etkili matcha çayından faydalanabilirsiniz.

6)Süt ve süt ürünlerinden faydalanın. Yapılan çalışmalar bu gıdaların içeriğindeki kalsiyum mineralinin ve bir yağ asidi olan konjuge linoleik asidin zayıflamada etkili olduğunu göstermiştir. Zayıflamak istiyorsanız özellikle de göbek bölgenizde ki yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız süt ve süt ürünlerinden faydalanmalısınız.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)