Bilgisayar ve Göz Sağlığı

Yazar Ogün OlayGöz Doktoru • 25 Nisan 2019 • Yorumlar:

Günümüzde hizmet sektöründe çalışan pek çok kişi gün boyunca bilgisayarlar ile haşır neşir olmak zorunda. Arkadaşlarımızla sohbet etmek, elektronik postalarımızı kontrol etmek, banka hesaplarımızı görmek, oyun oynamak, işlerimizi daha hızlı halletmek için bol bol bilgisayar başındayız. Uzun lafın kısası, bilgisayar günümüzün vazgeçilmez hale gelen bir parçası. Pek çok işimizi halletmek için mecburen ya da sadece eğlence amacıyla kullandığımız bilgisayar maalesef göz sağlığımız için ciddi bir tehlike.
Çoğu rahatsızlıkta olduğu gibi, göz yorgunluğu da farklı kişilerde farklı şekillerde gelişebilir. Gözlerin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Örneğin sıkça rastladığımız baş ağrısı sendromu, pc kullanıcıları için gayet normal gözükebilir. Ancak durum farklı, bu göz rahatsızlığının belirtisi de olabilir. Gözlerde ağrı, yorgunluk, kuruluk ya da yaşarma gibi problemler olabilir. Bulanık veya çift görme, monitörden başınızı kaldırdığınız zaman farklı bir yere bakarken odaklanma sorunu yaşamanız başlıca belirtilerdendir. Olayı aşırıya kaçıran bilgisayar tutkunları için bunlar normal, onlar için en büyük anormallik farklı bir yere baktıkları zaman monitör ekranının hayalimsi görüntüsünü görmeleridir. Daha iyi görebilmek için yanlış oturma, bakma nedeniyle boyun ağrısı da oluşabilir. Doktorlar bu hastalığa medikal bir isim vermişler: Bilgisayara bakma sendromu (Computer Vision Syndrome). Araştırmalara göre günde 2 saatten fazla bilgisayar kullanan kullanıcıların hemen hemen hepsi bu riski taşıyor. Yüksek risk taşıyan kullanıcılar ise orta yaşlılar ,çocuklar ve çok yakın nesneleri göremeyenler... Unutmamalısınız, göz rahatsızlığı baş ağrısını beraberinde getirebilir. Yaş ilerledikçe göz rahatsızlıklarıyla karşılaşmanız şaşırtıcı değildir.
Göz yorgunluğu çok ciddi bir rahatsızlık değildir, kalıcı hasar bırakma olasılığı düşük. Buna rağmen, ağrılı ve rahatsız edici olduğu için keyfinizi çok fazla kaçırabilir. Gününüzü kötü geçirmenize neden olabilir. Çoğumuz pc başında çalıştığımız kişileriz. İşimizi değiştiremeyiz. Gözlerimizi rahatlatmak için bazı şeyler yapabiliriz. Mesela...
Öncelikle, masamızı uygun bir şekilde düzenlememiz gerekiyor. Monitörünüz tam karşınızda ve gözlerinizden kol mesafesinde olmalıdır. Ekranın üst kenarı yani tavan yüksekliğinin en üst kısmı göz seviyenizde olmalıdır veya biraz altında olmalıdır. Hafifçe aşağı doğru bakmalısınız. Bu uzaklıktan küçük yazıları okumakta zorlanıyor iseniz, monitörü yaklaştırmak yerine ya da eğilmek yerine yazı boyutunu arttırmayı deneyin. Pek çok program bu özelliğe sahiptir. Yazıları çok hoş biçimde kendinize uyarlayabilirsiniz. Klavyenizi de monitörünüzün hemen önünde ve monitöre paralel şekilde konumlandırın. Böylelikle bakışınızı klavyeden monitöre kaydırırken aynı uzaklığa odaklanmış olursunuz. Klavyeye bakmadan yazı yazabilenler için bu sorun değildir. Işıklandırma son derece önemlidir. Bazı ofisler fazla aydınlık olabilir; bunun önüne geçebilmek için perdeleri kapatın ya da parlama önleyici ekran filtresi kullanın. Tepeden aydınlatma yerine masadan aydınlatmayı tercih edin. Masa lambaları son derece ideal ve ergonomiktir. Fazla karanlık veya zifiri karanlık odalardan kesinlikle kaçının. Fazla aydınlık kadar sorun teşkil eder.
Ekranınızı tozdan, kirden, lekelerden arındırın. Toz, ekrandaki yazıların kontrastını düşürür, etkiler. Parlama ve yansımalara neden olur. Monitörünüz, özellikle LCD'lerde temizlik sorunu yaratabilir o nedenle LCD kılavuzunuzu kontrol ediniz. En uygun ayarlar monitörünüze göre değişebileceği için, kullanım kılavuzundaki ideal ayarlara göz atmanız yararınızadır. CRT monitörlerde tazeleme hızı en az 70 Hz (Mümkünse 85) olmalıdır. LCD'lerde ise 60 Hz (mümkünse üstü yeterlidir). Göz yorgunluğunu önlemenin en iyi yolu sık sık mola vermekten geçiyor. Arada bir monitörden başka bir yere, uzaktaki bir nesneye, materyale bakmanız gerekiyor. Her saat başında PC başından tamamen ayrılın ve kısa bir mola verin. Böylece hem gözleriniz hem zihniniz rahatlar, dinlenir. Göz kırpmayı unutmayın: Bilgisayar kullanıcıları normalde olduğunun yalnızca üçte biri kadar göz kırpar. Göz kuruluğunun en önemli sebebi budur.
Bilgisayar başında sürekli göz problemleri yaşıyorsanız mutlaka bir göz hekimine danışın. Yeni bir gözlüğe ihtiyacınız olabilir ve siz bunun farkında olmayabilirsiniz. Göz kuruluğu da bilgisayar kullanıcıları özellikle kontak lens kullananları etkileyen yaygın bir şikayettir. Doktorunuz bunu önlemek için suni gözyaşı önerebilir. Görme yetisi insanlar için çok değerlidir... O nedenle gözlerinize çok iyi bakmalısınız. Göz sağlığımızı korursak hem gün içindeki verimliliğimiz hemde yaptığınız işten zevk almaya devam edersiniz.Bunları muhakkak uygulayın gözleriniz sizi çok daha mutlu edecektir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)