Botox

Yazar Esra Çınaroğlu AzmanDermatolog • 24 Ağustos 2017 • Yorumlar:

Botoks ile kırışıklık ve deride ki çizgiler geçici süre yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir.

Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir.

Oldukça kısa süren botoks işlemi, kazayağı, alın, boyun, kızgınlık çizgisi, kaş kaldırmak için, terlemeyi önlemek için kullanılabilir. Uygulama süresi 10-15 dakikadır. İşlem sonrası bir acı ve sızı hissedilmez. Hastalar uygulama sonrası hemen normal iş hayatına dönebilir. Botoksun uygulandığı gün spora, kuaföre veya saunaya gidilmemesi önerilir ayrıca 3 gün havuza gidilmemelidir. Aynı gün uyku pozisyonuna dikkat edilmeli yüz üstü yatılmaması gerekmektedir. Botoksun tam etkisi 5 ile 7 gün arasında tamamen görülür.

Baby Botoks

Baby botoks tekniğinde etkisi daha düşük ve daha az dozda enjeksiyon uygulaması yapılır. Bu sayede yüz kasları doğal bir şekilde hareket etmeye devam eder, üstelik cilt de kırışmaz.

Botox enjeksiyonu kişinin görünümünü ve mimiklerini etkileyen çok önemli bir estetik operasyondur. Eğer botoks enjeskiyonu sonrasında mermer gibi pürüzsüz bir alın, şaşkın bir ifade, kaş çatmada ya da kaşları aşağı yukarı hareket ettirmede zorluk oluşuyorsa estetik operasyon hedefine oluşmamış demektir. Botox uygulamasının başarılı sayılabilmesi için yüzün doğal görünümünün bozulmaması ve kişinin estetik olduğunun ilk bakışta anlaşılmaması gerekir. Bütün estetik operasyonlarda olduğu gibi botox enjeksiyonunun da ana amacı budur.

Baby botox enjeksiyonunun avantajları nelerdir?

Baby botox enjeksiyonu düşük dozda botoks enjeksiyonu az miktarlarda uygulanarak yapılıyor. Aynı zamanda kırışıklığın düzelmesini sağlayacak oranda yani gerekli dozların da kullanılması gerekir. Baby botox uygulamasında kişiye özel botox planlaması yapılır. Kırışıklığın oluştuğu yerlerde düzelme sağlayacak dozlarda botok enjekte edilirken, mimik hareketlerini sağlayan kaslara ise düşük dozlu enjeksiyonlar az miktarda uygulanır. Operasyonun başarılı olması için yüz anatomisinin çok iyi bilinmesi gerekir. Bu sayede doğru noktalara gerektiği kadar botox enjekte edilerek estetik operasyon tamamlanır. Baby botox ile doğal ve hassas sonuçlar elde edebilmek için botoks enjeksiyonları doğru bir şekilde uygulanır.

Baby botox nasıl uygulanır?

Baby botox enjeksiyonları da botullinum toksininden üretilir. Sadece az miktarda uygulanarak kasları gevşetir ve sinirlerin kasılmalarını azaltır. Ortalama 15 dakika süren bir operasyon ile yüz kaslarına dikkatli bir şekilde enjekte edilir. Botoks enjeksiyonunun etkisi ortalama 1 – 2 gün içinde ortaya çıkar. Baby botox ile yüzdeki kırışıklıklar giderilirken mimik hareketi engellenmeden genç ve doğal bir görünüm sağlanır.

Baby botox’un en yaygın kullanım alanları şunlardır:

Baby botox ile alın ve göz bölgesi çevresi, kaş arası dikey çizgiler, göz kenarlarındaki kaz ayakları, alındaki yatay çizgiler tedavi edilebilmektedir. Botox enjeksiyonun etkileri geçici olduğu için ortalama altı ayda bir tekrarlanması gerekir. Her seansta uygulanacak enjeksiyonların dozajının yeniden planlanması gerekir.

Botox her yaştan ve her cinsiyetten insanın talepte bulunduğu, popülaritesi her yıl artan estetik operasyonlardandır.

Baby botox tedavisi ne kadardır?

Baby botox fiyatı tedavi uygulanan alanların sayısına göre hesaplanır. Bu nedenle kişiye göre değişiklik gösterir. Muayene sırasında kaç enjeksiyon yapılması gerektiği ve fiyatın ne kadar olacağı konusunda hasta ayrıntılı olarak bigilendirilir.

Baby botoks güvenli midir?

Botox hem estetik hem de tıbbi tedavilerde yıllardır kullanılmaktadır. Baby botox alanında uzman cerrahlar tarafından doğru noktalara doğru dozlarda uygulanıldığında oldukça güvenilir bir estetik operasyondur.

Minimal Botoks

Saflaştırılmış bir bakteri olan botoks, estetik cerrahide çok uzun yıllardan beri kullanılmakta olan güvenilir bir estetik uygulamasıdır.

1990’lı yılların başından beri kırışıklık tedavisi için de kullanılmaktadır. Botox enjeksiyonu yüz kaslarının aşırı çalışmasını engellemek, böylece kaş ve göz çevresini, gülümseme hatlarını ve kaz ayağı görünümünü azaltmak için kasları gevşetme yöntemidir.

Botox enjeksiyonu zamanla en popüler estetik prosedürlerinden biri haline gelmiştir. Bunun birçok nedeni vardır. Öncellikle botox kırışıklık tedavisinde oldukça etkili olan bir yöntemdir. Kaşların arasında dikey çizgiler oluşuyorsa ve bu çatık kaşlı bir ifadeye neden oluyorsa bu görünümü ortadan kaldırmanın en etkili yolu botox enjeksiyonu tedavisidir. Aynı durum alın çizgileri, kaz ayakları ve boyundaki kırışıklıklar için de geçerlidir.

70’li yıllardan beri tıpta birçok hastalığın tedavisinde kullanılan botox, yan etkileri çok az olan ya da çok nadir görülen bir prosedürdür. Prosedür sadece birkaç dakika sürer ve etkileri ortama 6 ay sürer. Hasta memnuniyetinin derecesi çok yüksektir. Estetik cerrahi uygulamasına gerek olmaz. İnvaziv yani ameliyatsız cerrahi prosedürlerin başında gelir.

Minimal botox’un farkı nedir?

Botok enjeksiyonunda hasta şikayetlerinin tek nedeni sonuçlarının doğal görünmemesidir. Botox işleminin doğal görünmemesinin birkaç ana sebebi vardır. Bunların başında mimik kullanımını engelleyecek düzeyde aşırı donuk ifade, diğeri ise yaşa uymayacak düzeyde aşırı gergin ifadedir. Bunun nedeni ise botoks enjeksiyonun yüzdeki her noktaya yüksek dozda enjekte edilmesidir.

Bu görünümleri engellemek ve doğal bir görünüme kavuşabilmek için alanında uzman cerrahlara gitmek gerekir. Çünkü yüzdeki kırışıklıkları engellemek için hangi noktalardaki kasların hareketini kısıtlamak gerektiğini bilmek için çok iyi bir anatomi bilgisine ihtiyaç var. Ayrıca hangi noktaya, kaç doz clostridium botulinum toksini uygulanması gerektiğinin de çok iyi bilinmesi gerekir.

Minimal botoks donuk ifadeye engel olmak için dozun az miktarda ve yüzün sadece gerekli noktalarına uygulandığı bir yöntemdir. Bu sayede hem yaş hem de doğal mimik hareketleri ile uyumlu bir estetik operasyon geçirmek mümkün olabiliyor.

Minimal botox’ta kişiye özel bir botox tasarımı yapılıyor. Cildin durumu, yapısı, yaş, mimik yapısı gibi faktörler göz önüne alınıyor ve tedavi planı buna göre yapılıyor. Minimal düzeyde botox uygulamaları ile doğal bir görünüm yakalayarak estetik operasyonun başarıyla tamamlanması sağlanıyor.

Önleyici Botoks

Preventative botoks yani önleyici botoks yaşlanmaya karşı cildi koruma altına alan, son zamanlarda giderek yaygınlaşan estetik uygulamalardan birisidir. Özellikle 20’li yaşlardaki kadınlar arasında giderek daha popüler bir hale gelmektedir.

Genç yaşta yani erken başlayan botoks tedavisinin kırışık önleme tedavisinde büyük avantaj sağladığı bir gerçektir. 20’li yaşlarda başlayan botoks enjeksiyonu tedavisi ile kırışıklıklar daha oluşmaya başlamadan önlem alınabiliyor, yüz hiç deforme olmadan pürüzsüz bir şekilde koruma altına alınabiliyor.

30’lu yaşlarda başlanan botoks tedavisinde kırışıklıklar azaltılabiliyor, ilerlemesi ve yeni kırışıklıkların oluşması durdurulabiliyor ancak 20’li yaşlardaki pürüzsüz haline getirilemiyor. Güzelliğini koruma altına alan özellik ile Hollywood yıldızları tarafından sıklıkla kullanılan bu yöntem ile daha doğal sonuçlar elde edilebiliyor.

Önleyici botoks tedavisinin avantajları

Botoks tedavisi her yaş grubuna göre farklı avantajlar sağlayan bir uygulamadır. 20’li yaşlarda yapıldığında 18’li yaşlardaki görünüme sahip olunabilir. 30’lu yaşlarda uygulandığında 20’li yaşlardaki görünüme, 40’lı yaşlarda ise 30’lu yaşlardaki görünüme kavuşulabilir. Bu nedenle estetik cerrahiye başvuran kişilerin beklentileri ile doğru orantılı bir uygulamadır.

İnvaziv yani ameliyatsız ve kalıcı olmayan bir prosedür olduğu için oldukça güvenilir bir uygulamadır. Cerrahi teknikler ile yapılan operasyonlara kıyasla yapılmasında bir sakınca yoktur. Botoks, clostridium botulinum’dan elde edilen saflaştırılmış bir protein olduğu için herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Estetik operasyonlarından önce tıpta birçok alanda da kullanılan botoks enjeksiyonu, bu açıdan da güvenirliği ispatlanmış bir uygulamadır.

Önleyici botoksu kimler yaptırmalıdır?

Önleyici botoksu dünyada erken yaşta olan sinema ve sahne yıldızları yaptırmaktadır. Özellikle genç uzak doğulu starlar ve Hollywood yıldızları arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu açıdan güzellik kavramına önem veren ve güzelliğini uzan yıllar korumak isteyen bütün gençler botoks tedavisinden erken yaşlardan itibaren faydalanmaya başlayabilirler.

Önleyici botoksun farkı nedir?

Önleyici botoksun en önemli farkı minimal dozlarda uygulanmasıdır. Çünkü yüzde henüz bir yaşlanma belirtisi oluşmadığı için yüzde en fazla kullanılan ve kırışıklığa neden olan kasların hareketini kısıtlamak amacı ile minimal dozlarda uygulanması yeterli olmaktadır. Bu sayede zaten gergin olan yüzde herhangi bir donukluk ya da mimik kaybına neden olmamaktadır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)