Dişetleri neden kanar ?

Yazar Ebru Çatal HocaoğluDiş Hekimi, Diş Hekimi • 16 Kasım 2016 • Yorumlar:

Dişeti kanamalarının basit bir gingivitisten (dişeti enf.1.aşaması) lösemiye kadar giden geniş bir hastalıklar yelpazesi vardır.

Dişeti kanamalarının %99’unu ağız hijeninin yeterince iyi olmamasından kaynaklanan dişeti rahatsızlıkları, geri kalanını ise ağız kuruluğuna sebep olan ilaçlar, diabet gibi sistemik hastalıklar oluşturur. Doğru diş fırçalama tekniklerinin uygulanmasıyla ve dişeti tedavileriyle dişeti kanamaları tamamen önlenebilir. Dişeti kanamalarının ilk sebebi diş taşlarıdır. Diş taşı tükrük tarafından salgılanan minerallerin iyi temizlenmemiş diş ve dişeti dokuları üzerindeki gıda artıklarının (gözle göremediğimiz dental plak ve gıda birikintileri) üzerine tutunmasıyla zaman içinde kalınlaşmakta ve onun üzerine de mikroorganizmaların birikmesiyle iltihabı olay başlamakta; dişetleri kızarmaya, şişmeye ve kanamaya başlamaktadır. Dolayısıyla diş taşları temizlenmeden dişeti kanamasının düzeltilme şansı yoktur. İyi bir temizlik ve ardından hastanın doğru fırçalaması, diş ipi kullanması ve bazen de arayüz fırçası gerekebilir. Kimi zaman sadece detertraj (diş taşı temizleme işlemi) yeterli olmamakta, enfeksiyon kemik dokusuna da ulaştıysa küretajla diş kök yüzeylerinin de düzenlenmesi tutucu alanların kazınması gerekmektedir.

Hamilelik döneminde de bazı kişilerde dişetlerinde büyüme ve kanamalar olabilmektedir. Bunun sebebi hormonaldir. Ancak diş taşı varsa mutlaka temizlenmelidir.

Löseminin ağız içi belirtilerinden biri de çok büyümüş, kanamalı ağrılı dişetleridir.

Sigara kullanan kişilerde kan dolaşımı bozulduğu için dişetleri kolay kanamaz ancak bu demek değldir ki bir diş eti rahatsızlığı yoktur. Diş taşı olan bir ağızda dişeti hastalığının herhangi bir evresi mutlaka vardır, göz ardı edilmemelidir.

Dişetlerimiz kanıyorsa mutlaka şunu anlamamızda yarar var: Bu sorunu görmezden gelmek bir çok hastalığın erken safhada yakalanmasına mani olur. Geç kalınan bir tedavide sağlıklı dokularımızın çoğunu kaybetmiş oluyoruz. Bu da demektir ki dişlerinizi uzun vade de sağlam olsa dahi çevre dokular eridiği için kaybedebiliriz. Onun için diş eti kanaması bir uyarıdır, dikkate almak gerekir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)