Dişler Neden Renklileşir, Nasıl Beyazlar? (Bleacing) Dişlere zarar verir mi?

Yazar Ebru Çatal HocaoğluDiş Hekimi • 17 Nisan 2018 • Yorumlar:

Dişler, çay, kahve, sigara, renkli gıdalar gibi etkenlerle renk değiştirebildiği gibi, doğuştan ve annenin hamilelik sırasında kullandığı tetrasiklin grubu ilaçlarla da renk değiştirebilir. Bazen de amalgam dolgu, kanal tedavisi, çürük sonucu oluşan diş iltihabı nedeniyle de renkleşebilir. Yaşla birlikte diş minesinin aşınması ve onun altındaki tabakanın kendini koruma refleksiyle ortaya çıkan tersiyer dentin de diş renginin koyulaşmasına sebep olur.

Renkleşmiş veya doğuşta koyu renk dişler nasıl beyazlar sorusuna gelirsek eğer;

Diş beyazlatma ajanlarıyla her diş belli miktarda beyazlayabilir. Diş beyazlatma ofis tipi ve ev tipi uygulamalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Genellikle ofis ve ev tipi birlikte yapılarak alınabilecek maksimum sonuca ulaşılır. Ofis tipi beyazlatma yaklaşık 40 dakika ev tipi beyazlatama ise 1-4 hafta kadar sürmektedir. Diş beyazlatma hekim kontrolü altında yapılması gereken bir tedavidir. Hekiminiz ev tipi beyazlatma esnasında da sizi görmek isteyecek ve uygulamanızın ne zaman bırakılacağına karar verecektir.

Diş beyazlatma hekim kontrolünde sağlıklı bir uygulama olup, özel plaklar yapıldığı ve diş yapısına göre uygulandığı için tamamen zararsız bir uygulamadır. Diş beyazlatma sonrası bir süre renklendirici gıda ve içeceklerden uzak durmak gerekir.Sonucun uzun süre kalıcı olması için ev kitinin 6 ay aralıklarla 1 er gün uygulanması yararlı olmaktadır

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)