Kepçe Kulak Estetiği

-Kepçe kulak deformitesi, anne karnında bebeğin gelişimi sırasında kulak kıkırdaklarının şekil aldığı dönemde kıkırdak kıvrımlarının yeterince oluşmaması sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden doğumla birlikte kulakların kepçe olduğu gözlenebilir.

-Doğum sonrası ilk 72 saat içinde kulağa özel aparatlar ve bantlarla müdahale edilebilirse kepçe kulak deformitesinin düzelmesi sağlanabilir. Bu dönemde bebeğe doğumla birlikte anneden geçen östrojen hormonu sayesinde bebeklerin kulak kıkırdakları yumuşak bir kıvamda olur.

-Kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi için kulak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı okul öncesi 6-7 yaşı beklenir. Bu yaştan itibaren her yaşta kepçe kulak estetiği yaptırılabilir.

 

-Kepçe kulak deformitesi sık görülen bir rahatsızlıktır. Küçük yaşlarda çocuklar arasında alay konusu olabilen ve ilkokul döneminde oluşturduğu sosyal travma nedeniyle okul başarısını olumsuz etkileyebilen ciddiye alınması gereken bir durumdur. Aileler konuyu ciddiye almalı, çocuğun durumunu değerlendirmeli ve bir uzman görüşüne başvurmalıdır.

KULAK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

- Küçük yaşlardaki çocuklarda kulak estetiği genel anestezi altında yapılır. Erişkin yaşlarda ise sakinleştirici sedatif ilaçlar kullanılarak yada kullanılmadan lokal anestezi altında yapılabilir.

 

- Ameliyat yaklaşık 1.5 saat sürer.

- Operasyon kulak kıkırdağının yapısına göre ya kıkırdak çıkarılarak ya da mevcut olan kıkırdaklara yeniden şekil verilerek gerçekleştirilir.

 

- Kulak arkası yada kulağın ön kısmından yaklaşımla yapılabilir.

 

- Kulak estetiği genellikle kulak kepçesi arkasından yapılan kesi ve bir deri parçasının çıkartılması ile başlar. Kıvrım oluşturulacak kıkırdak bölgesi belirlenir.kıvrımı oluşturacak dikiş yerleri işaretlenir. Kıvrım oluşturulacak kıkırdak bölgesi törpülenerek zayıflatılır ve kıvrılacak kıvama getirilir. Kulak savyanına işaretlenen yerlerden konulan dikişler ile şekil verilir.

- Gerekli olan hastalarda kıkırdak çıkarımı ve/veya kulak tabanı ile kafa kemik zarı arası dikişler kullanılarak kulak ve kafa arasındaki açı daraltılır.

- Kulak arkasında yapılan kesi estetik dikiş ile kapatılarak ameliyat tamamlanır.

 

- Pansuman yapılır.

 

- Lokal anestezi altında ameliyat olan hastaların hastanede kalması gerekmez aynı gün evlerine gidebilirler.

 

- Ameliyat sonrası 2-3 gün kalacak bir pansuman uygulanır.

 

- Sonrasında pansuman açılarak tenisçilerin kullandığı geniş saç bandı kullanımına geçilir.

 

- Bu band kulakların iyileşme sırasında travmaya maruz kalmasını engellemek amaçlıdır. Birkaç hafta sonrasında bu uygulamada sonlandırılır ve hasta yeni, düzgün kulaklarını saçlarıyla kamufle etme ihtiyacından da kurtulmuş olur.

 

- Birkaç gün içinde saç bandı kullanarak iş başı yapabilirler.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Bora Yücel Plastik Rekonstrüktif Ve Estetik Cerrahi Op. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)