Aradığınız profili bulamadınız mı?
Şimdi oluşturun Created with Sketch.

Röportaj

Suat Bey, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

İnsanların hastalıklarının iyileşmelerini sağlamak ya da sorunlarını çözmek, ızdırap ya da acı çeken ya da olumsuz duygu ve düşünceleri olan insanların iyileşmiş hallerini görmek, iyileşmiş olma mutluluklarına tanık olmak orta olmak.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

Hastaların bir şekilde kartvizit ve telefon dışında bana ulaşmalarında güçlü bir araç oldu. Ayrıca yıllar önce tedavi etmiş olduğum ama bir şekilde bana tekrar ulaşmak isteyen insanların çok kolay kullanabilecekleri bir yol internet ya da teknoloji… Aynı zamanda insanların birbirine bir doktoru önerebilecekleri ve çok insana ulaşabilecekleri etkin bir platform yaratması.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Aslında en önemli sebeplerden biri insanları dinlemek ve anlamak konusundaki sabrım ve sorun ve problem çözmenin beni çok mutlu etmesin ki aslında biz sonuçta problem çözüyoruz. Diğer bir neden de çok sevgili hocam Prof. Dr. Aslan Oğuz sayesinde psikiyatriye olan ilgim ve yönelimim.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Bu konuda anlatabilecek pek çok anım var, çünkü 23 yıldır psikiyatrinin içindeyim. Ancak bunlardan şu daha çok aklımda kaldı diyebileceğim o kadar çok şey var ki birini seçmem çok zor belki günün birinde bunların hepsini bir kitapta toplarım.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Severek yaptığım için bana zor gelmiyor desem yalan olmaz

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

Ahlaklı dürüst olacaksınız. İnsanları tedavi etmeyi para kazanmaktan çok seveceksiniz. Ama en önce insanları ve insanların hallerini seveceksiniz.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Psikiyatriye gelmenin diğer hekimlere gitmekten aslında çok da farklı olmadığını akıllarından çıkarmasınlar. Dünyada içinde bulundukları sorunu yaşayan tek kişi onlar değil, on binlerce insan çok benzer sorunları yaşıyor ve bu yaşadıkları sorun ne olursa olsun kendilerini dinleyebilecek anlayacak ve sorunları çözebilecek psikiyatri hekimi mutlaka var. Onu bulana kadar aramaktan vazgeçmesinler.