Aradığınız profili bulamadınız mı?
Şimdi oluşturun Created with Sketch.

Röportaj

Yasin Bulut, Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Aydın

Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulut

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları


Yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Çocuk Hekimliğinin en güzel yanı; en ufak bir kötülük dahi düşünmeyen, masum yavrucaklar ile ilgilenmek, onların ızdıraplarını dindirmeye çalışmak, ağlayan gözlerinde bir gülümseme meydana getirebilmek ve ailelerin en değerli parçasının tedavisiyle meşgul olmaktır.
Solmak üzere olan bir çiçeğin sulanması veya toprak değişikliği ile tekrar parlak ve gür hale gelmesi ile alınan keyif ne ise, ben de tedavi edebildiğim her çocukta aynı keyfi ve mutluluğu fazlasıyla yaşıyorum.

Internet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

Hem telefon hem de internet vasıtasıyla hastalarımın bana ulaşması ve benim onlara ulaşmam çok kolaylaştı. Rahatlıkla randevu alabiliyorlar, acil durumlarda da çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorlar. İletişim hayatın bizatihi kendisidir.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Bebekliğimden beri sıkça ziyaret etmek durumunda kaldığım beyaz önlüklü, korkulan ama saygı duyulan, şifa dağıtan kişi gibi olmak istediğim için bu mesleğe hep hayranlık duymuşumdur, Çocukluğumda yaşadığım şehrin en ideal kişisi Dr İrfan Amca idi. Bu nedenle Çocuk Hekimliği bu yaşımdan itibaren hep hedefim olmuştu. Bitirmiş olduğum İstanbul Tıp Fakültesi sonrası Tıpta uzmanlık sınavında tüm tercihlerimi Çocuk Hekimliği şeklinde yaptım.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Geçenlerde bir hastam şahsi telefonumu istemedi, iç hat randevu telefonunuzu verebilir misiniz dedi, cep telefonumu neden istemediğini sorunca ben bir hekimle telefonda konuşmaktan, onun kıymetli vaktini meşgul etmekten hicap ederim dedi. Tabii ben çok etkilendim, mesleğimize halen bu denli değer atfedilmesi beni ziyadesiyle mutlu etti.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Sağlığın kaybedilmesi hiçbir şeye benzemediğinden hekim ve diğer sağlık çalışanlarının özel hayat kavramı pek olmuyor, İşi, özel hayata karıştırmamak gerekir prensibi mesleğimizde pek geçerli değil. Özellikle benim branşımda çok daha zor, -malum- çocukların hastalanması ve ebeveynlerin sabrının tükenmesi gece saatlerine denk geldiğinden gece de çalışmak durumunda kalabiliyorsunuz.
Geçenlerde bir hastam beni 5 dk içinde 30 sn lik aralarla 4 defa aramış, Nerdesiniz dr bey size ulaşamadım, neden açmıyorsunuz telefonu dedi, cevaben; benimde lavabo, banyo gibi ihtiyaçları olan bir insan olduğumu, bu nedenle her yere telefonumu götüremediğimi ifade ettim.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

Hekimlikte en önemli özellikler; şefkatli olmak, empati kurabilmek, hoşgörülü olmak ve insanı sevmektir. Çocuk Hekimliğine ait olması gereken en önemli vasıf sabırlı olmaktır

Son olarak hasta veya hasta yakınlarına yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Her ne kadar bulunduğum şehir olan Aydın’ın güzide ve kültürlü insanları tarafından sağlık çalışanlarına yönelik şiddet çok yaşanmasa da Hekimlerin de bir anneden doğan, eşi ve çocukları olan, yorulabilen ve yaşamak için gerekli ihtiyaçlara sahip insan olduklarını unutmasınlar. Öyle ki Aydın halkı sevdiği, benimsediği hekime Doktorum! diye hitap eder ve sahiplenir. Aydın’da çalışmaktan son derece mutluyum.