İzmir, Dil ve Konuşma Terapisi

 • Nida Şanlı Colay - Dil ve Konuşma Terapisi Bornova

  Uzm. Dkt. Nida Şanlı Colay

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • Kazımdirik Mahallesi 291/1 Sk No:11 Borncity Rezidans kat:4 D:93, Bornova

   Fazi Dil ve Konuşma Merkezi

  Nida Hanım'a hem araştırma sonucu hem de tavsiye üzerine gittik çok memnunuz yaklaşık aşık 1 senedir devam ediyoruz kesinlikle işinde uzman oğlumuzda ki gelişimini görebiliyoruz çok insancıl her konuda destek veren biri. …daha fazla

  İlk müsait tarih:

  Takvimi göster
 • Zahide Durmaz - Dil ve Konuşma Terapisi İzmir

  Uzm. Dkt. Zahide Durmaz

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • Kültür Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No: 68/12 Ragıp Apartmanı, İzmir

   Zahide Durmaz Muayenehanesi

  Oğlum yaşında konuşmasına rağmen 10 tane harfi yanlış söylüyordu. 08.09.2018 tarihinde hinde gittiğimde karşımda çok güleryüzlü, sıcak, isinin ehli, her şeyi detaylı anlatıp aklımda soru işareti bırakmayan bir uzman vardı. Zahide Hanıma ne kadar teşekkür etsem azdır. 24.11.2018 tarihinde yani haftaya son seansimiza gideceğiz. Artık oglumu tanımayan insanlar ne söylediğini rahatlıkla anlayabiliyorlar. …daha fazla

  İlk müsait tarih:

  Takvimi göster
 • İlim Aksu - Dil ve Konuşma Terapisi İzmir

  Dkt. İlim Aksu

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • 1688 Sokak -Şehit Üst. Ahmet Konuksever Sokağı- No: 116 Daire 1 Alaybey - Karşıyaka -, İzmir

   Ege Dil Konuşma ve Davranış Bilimleri Merkezi

  Biz hala orada destek alıyoruz kendisinden.Çocuğuma çok katkısı oldu .Hemen hemen 1 yıldır oradayız ve hala devam ediyoruz .Hem çalışması olsun,hem davranışları olsun her bakımdan katkısını gördüm.Çocuğumuzda baya bir gelişme oldu.Çok güzel ve düzgün konuşuyor. Davranışlarınıda çok etkiledi.Çocuğumuzla ilgili bizede yol gösteriyorlar.Sırf konuşma değil, bütün yaşamımızı etkileyen şeylerde çok katkısı oldu.Herkese tavsiye ettim kendisini.Çok memnunum.Herşey çok güzel gidiyor. …daha fazla

  İlk müsait tarih:

  Takvimi göster
 • İbrahim Kemal Colay - Dil ve Konuşma Terapisi Bornova

  İbrahim Kemal Colay

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • Kazımdirik Mahallesi 291/1 Sk No:11 Borncity Rezidans kat:4 D:93, Bornova

   Fazi Dil ve Konuşma Merkezi

  Kemal Hocam'a tavsiye üzerine gitmiştik. Çok memnun kaldım. Hem yaklaşımı çok güzel el hemde eğitimi çok güzel. Kızım için gidiyorduk. Kemal Hocam'a gitmeye başladıktan sonra göz teması kurmaya başladı. İlgisinden ve eğitiminden dolayı herkese tavsiye ediyorum. …daha fazla

  Telefonla randevu

  Profili görüntüleyin
 • Emrah Adil Can Gündoğdu - Dil ve Konuşma Terapisi İzmir

  Dkt. Emrah Adil Can Gündoğdu

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • Aydınlıkevler Mh. 6782/3 sk. No:1335640 Çiğli/İzmir, İzmir

   Emrah Adil Can Gündoğdu

  Telefonla randevu

  Profili görüntüleyin
 • Sevgi Akın Yalçın - Dil ve Konuşma Terapisi Konak

  Dr. Sevgi Akın Yalçın

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • Ali Çetinkaya Bulvarı No:50/8 Alsancak, Konak

   Sevgi Akın Yalçın Muayenehanesi

  Telefonla randevu

  Profili görüntüleyin
 • Ayşen Yargan Özdemir - Dil ve Konuşma Terapisi İzmir

  Ayşen Yargan Özdemir

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • 1688 Sokak No:116 Daire:1 Alaybey, İzmir

   Ayşen Yargan Özdemir Muayenehanesi

  Telefonla randevu

  Profili görüntüleyin
 • Baskın Demirpehlivan - Dil ve Konuşma Terapisi İzmir

  Baskın Demirpehlivan

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • Rdem Caddesi No: 71, İzmir

   Baskın Demirpehlivan Muayenehanesi

  Telefonla randevu

  Profili görüntüleyin
 • Seren Düzenli Öztürk - Dil ve Konuşma Terapisi İzmir

  Dr. Seren Düzenli Öztürk

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • Cumhuriyet Bulvarı No: 280 TEV-2 Alsancak/İzmir, İzmir

   Seren Düzenli Öztürk Muayenehanesi

  Telefonla randevu

  Profili görüntüleyin
 • Buket Sari Karacaoğlu - Dil ve Konuşma Terapisi İzmir

  Buket Sari Karacaoğlu

  Dil ve Konuşma Terapisi

  • Mimar Sinan Mah. 1359 Sk. No: 2 Kızılkanat Sağlık Sitesi A Blok Kat:4/41 Alsancak, İzmir

   Buket Sari Karacaoğlu Muayenehanesi

  Telefonla randevu

  Profili görüntüleyin

Röportaj

Nida Hanım, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Ben çocuk vakalarla çalıştığım için bu sorunun yanıtı çocuklar, çocuklar, çocuklar olacaktır. Öyle bir meslek düşünün ki enerjisi, hayal gücü, sevgisi kocaman olan küçük hanım ve beylerlesiniz. Onların gelişimini destekliyor ve iletişim, dil ve konuşma gelişimlerini keyifle izliyorsunuz. Tüm heyecanlarına, ilklerine ortak oluyor, ailesi ve onlarla birlikte sevinçlerini paylaşıyor, kaygılarına çözüm bulmaya çalışıyorsunuz.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

İnternet ve teknolojinin en temel desteğini kendi klinik uygulamalarımız için ifade edecek olursam yurt dışı standartlarını kliniğe yansıtmamızı sağlayan kurslara katılmak diyebilirim. Online kurslar sayesinde alınan eğitimler ve uluslararası sertifikalar, verilen hizmetin kalitesini en üst noktalara çıkartmanıza fırsat verir. Bunlara ek olarak internet ve sosyal medya sayesinde ise özellikle dil ve konuşma platformunda ebeveyn, öğretmen ya da çocuklar ile bilgi edinmek herkese mesleğimizin ne olduğu ve ne olmadığına dair bilgiler sunma imkanımız oluyor ve daha hızlı sürede daha geniş kitlelere hitap edebiliyoruz. Bunları yaparken de güvenilir internet siteleri seçiyoruz. DoktorTakvimi’ni seçmemizin temel nedenlerinden biri de bu güvenilirliktir.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Yaşamın en temel gereksinimidir iletişim kurmak. Ancak bu sayede kafamızdaki planı, duygularımızı, isteklerimizi, deneyimlerimizi vs. karşımızdakine aktarırız. Bu bize ortak anlamlar katar yani hem birey olmamızı sağlar hem de bir topluluğun parçası. Dil ve konuşma ise bu amaç için kullanılan bir araçtır. Dil ve konuşma terapisti alanına kabaca baktığımızda bile heyecanlandıran bir amacı var. İletişim, dil ve konuşma gelişiminde desteğe ihtiyacı olan bireyleri merkezinde tutan, Türkiye’de gelişmekle olan ve bu gelişiminde ise hiç hız kesmeyecek bir alan.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Söz konusu çocuklar olunca o kadar özgün, farklı ve sürekli keyifli anlar oluyor ki. Bu bazen sizinle paylaşmak için getirilen bir sakız, bir resim, beraber sürmek için getirilen bir oje, ilk yüzme kursu videosu, karne, ilk okul günü, sıcacık kocaman bir sarılma... O kadar çok ki. En keyifli olan şey ise karşılıklı sevgi temelinde onların iletişim, dil ve konuşma gelişimlerini desteklemek ve gelişimlerine tanık olmak.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Çocukların iletişim, dil ve konuşma gelişimlerini desteklemenin mutluluğu ne kadar büyükse bunun sorumluluğu çok çok çok daha büyüktür. Çocuğun güçlü ve zayıf özelliklerinin neler olduğunu belirlemek, gereksinimlerine göre gelişimine uygun müdahale planı belirlemek, ailenin kaygılarını anlamak, çocuğun etrafındaki herkesle bir ekip olarak hareket etmek gerekmektedir. Bunları yaparken hizmet kalitesini arttırmak şarttır ve her zaman ‘Daha fazla ne yapılabilir?’ sorusunu sormalıyız. Bunun için de uzman dil ve konuşma terapisti olarak yurt dışı yayınları, güncel terapi programlarını yakından takip etmek, çocuğun gereksinimlerine uygun olan müdahale yöntemini seçmek gerekir. Tabi o terapi yöntemini uygulamak için gereken yeterlilikleri de taşımak ve gerekli olan sertifikaları da almak gerekir. Ancak bu şartlar altında uluslararası kalitede hizmet sunulur.

Sizce Dil ve Konuşma Terapisti olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

Sevgi, empati, saygı, hoşgörü, sorumluluk, bitmeyen öğrenme arzusu.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Dil ve konuşma terapisi alanı Türkiye’de gelişmekte olan bir alan. Öncelikli olarak çocuklarının iletişim, dil ve konuşma gelişimi ile ilgili kaygı duyan ebeveynlerin danıştıkları kişilerin uzman dil ve konuşma terapisti ya da dil ve konuşma terapisti olmaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Kesinlikle o profesyonelin ilgili alandan mezun olduğundan emin olmaları gerekmekte. Bunu da dilerlerse diplomayı inceleyerek ya da güvenilirliği olan dernek web sitelerinden yapmalarını öneririm. Gelişimi ile ilgili kaygı duyduğunuzda, gerilik gözlemlediğiniz anda bir uzman dil ve konuşma terapistinden destek alınız. Erken dönem müdahale diğer alanlarda da olduğu gibi dil ve konuşma bozuklukları için de hızlı, etkili ve olumlu yanıtlar almamızı sağlar.