Röportaj

Ömer Bey, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Yaptığım işimin kesin sonucunu almak, heyecan, ameliyat sonrası hastaların gözündeki mutluluk.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

Hastaların bana ulaşmalarını kolaylaştırdı.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Sanırım tıp fakültesi 4. sınıfta cerrahi stajı alıyordum. Bir gün bir ameliyat var sende gir dedi kıdemli asistanım. Neyse yıkandık giyindik ameliyata girdim. Apendisit ameliyatıydı. Tabi o zaman ben 4. sınıf öğrencisiyim neyin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Vakanın uzmanı şu aleti tut dedi adının bile ne olduğunu bilmiyorum ne yapacağımı sordum. Sadece sen tut yeter dedi. Vaka ilerledi, apendektomi yapıldı. Artık sonrasına doğru vakanın uzmanı bana ' bu aleti bir kere tutan bir daha bırakamaz dedi. Yıllar sonra genel cerrahi uzmanı oldum o gün tuttuğum aletin ismi ekartasyon için kullanılan ruymuş. O gün bugündür cerrahinin içindeyim.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Bir gün acil servise bir ateşli silah yaralanması hasta geldi. Ama nasıl bir yaralanma! Kız 6,5 aylık gebe karnının sol yarısı tamamen yaralanmış. Tansiyonları yok denecek derecede. Yanı başımda kadın doğum uzmanı vardı ona sordum yaşamak için annenin mi şansı yüksek çocuğun mu. Kadın doğum uzmanı, anne öldü ölecek biz çocuğu sezeryanla alalım dedi. Neyse apar topar girdik ameliyathaneye, hemen çocuğu çıkardık yoğun bakıma nakil ettik. Kızın iç organlarının yarısı yok denecek düzeyde yaralanmış, sol böbrek, dalak, pankreas, sol kalın bağırsak, ince bağırsaklar, sol diyafram, mide onarılamayacak kadar hasar almıştı. İlk ameliyatta hemen hasar kontrol cerrahisi yaptım. 45 gün yoğun bakımda kaldı hasta, 3 kere opere ettim. Sağlıklı bir şekilde 45 gün sonunda hastaneden taburcu etmiştik. 1 yıl sonra beni aramış bulmuş. Ben o zaman özel bir hastanede çalışıyordum. 
Kolostomisi vardı, kolostomi kapatılması için size geldik hocam dedi. Taaa uzaklardan bana niye geldin bu kadar yol, olduğun yerde de bu ameliyatı yaparlardı dedim. Hocam hayatımı size borçluyum, ne olacaksa sizin elinizden olsun dedi, bunu unutamam.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Mental ve fiziksel yorgunluk, aşırı özveri.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

Önce vicdanının olması gerekli vicdanı olmayan bir insan bu işi yapmamalı.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Kesinlikle ameliyat olacakları doktoru araştırsınlar. Hastalık her neyse -bu konuda uzman mı, bu ameliyattan daha önce kaç tane yapmış, ameliyat sonrası sonuçları neler olmuş- bunları araştırmalarını öneririm. Kim size % 100 garanti veriyorum benim ameliyatımda her şey mükemmel olacak derse oradan kibarca ayrılsınlar.