Röportaj

Yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Karşılaştığımız vakaların her birinin farklı olması ve problem çözme becerisi gerektirmesi
Mental performans ve fizik performansın birlikte kullanılması
Vücudumuzun harika işleyişinin detaylarına inebilme ve gözlemleme imkanı

Internet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

Bilgiye ulaşımın bu teknolojiler sayesinde kolaylaşması bizim sunduğumuz hizmetin kalitesini de artırıyor. Çok hızla değişen bilgi birikimine rahatça ulaşmak, gerektiğinde meslektaşlarımızla görüş alış verişinde bulunmak çalıştığımız alanda güncel kalmamıza imkan tanıyor. Öte yandan hasta kayıtlarını tutmak ve gerektiğinde ulaşmak eskisine göre daha kolaylaştı.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Genel cerrahi hem bilgiyi kullanma hem de el becerisi ile çalışılan bir uzmanlık dalı olması nedeniyle beni cezbetmiştir. Bunun yanında neredeyse tüm vücut sistemleri ile ilgili olması da tercih etmemde etken oldu.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Meslek hayatımızda yaşadığımız çok sayıda olumlu ve olumsuz olaylar bizde derin izler bırakır, tecrübemize katkıda bulunur. Bu olayların çoğu da kişisel mahremiyet içerdiği için genel kullanıma açık alanlarda paylaşmamayı tercih ediyorum.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Çalıştığımız yerden ayrılıp evimize gittiğimizde dahi zihnen işimizden kopamamamız
Zor vakalarda ve özellikle komplikasyonlar karşısında metanetimizi muhafaza ederek doğru karar verme becerisini sürdürmek gerekliliği İstemeden, ancak tıbbi gereklilikten dolayı insanların mahremiyetleri ile ilgili bilgi edinmek zorunda kalmak

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

Hekimlik için çok özel olmak gerekmiyor. Yaptığı işten zevk alma, sürekli kendini geliştirme, insanlarla iyi iletişim kurmak, merhamet hissi ve gerektiğinde fedakarlık hemen herkeste değişik derecelerde bulunan özellikler. Önemli olan kişinin bu özelliklerini ne ölçüde geliştirip kullanmak isteyeceği.

Son olarak hastalarınıza yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Hekimliğin en önemli kısmı karşılıklı hasta-hekim iletişimidir. Sağlıklı iletişim hasta tarafından da kolaylıkla hissedilir ve güven telkin eder. Günümüzde internet aracılığı ile sayısız web sitesinden şikayetlerinizle ilgili bilgi alabilir ve değerlendirmede bulunabilirsiniz. Ancak bu hiçbir zaman sağlıklı hasta-hekim ilişkisinin yerini tutamaz, bazen de gereksiz korku ve telaşa veya tanıda gecikme veya yanlış yönlenmelere sebep olabilir. Elbette bu siteler de bilgi edinmeniz için hazırlanmış, yararlanmanız için varlar ve bilgi çağında onlardan faydalanmak hakkınız. Ancak sağlığınız için sanal dünyada araştırma yaparken kısıtlı yönlerini bilmeniz ve ona göre değerlendirmeniz çoğu büyük emekle hazırlanan bu sayfaların size daha yararlı olmasını sağlayacaktır.