Röportaj

Naziye Gürkan Sabah, Kadın Hastalıkları Ve Doğum Atakum

Op. Dr. Naziye Gürkan Sabah

Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi Ve İnfertilite


Naziye Hanım, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Hastalarımın taburcu olurken memnun ayrılmaları, ameliyatlarımdan başarı ile çıkmak, hastaneme güvenmek.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

Hastalarım daha kolay ulaşabiliyorlar bana. Hemşirelerim hasta sonuçlarını örneğin NST bilgilerini whatsapp tan kolayca gönderebiliyorlar. İnternete girip bazı hastalıklarla ilgili literatür bilgisine kolayca ulaşabiliyorum.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Yumurta ve spermin birleşip zigot oluşması ve bundan bir insanın meydana gelişi Tıp Fakültesi 4. sınıftayken dikkatimi çekmişti ve Kadın Doğum Uzmanı olmaya karar vermiştim. Zaten sonra da infertiliteyle ilgilenip ÜYTE sertifikası aldım.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Daha 1 ay önce 3 tane endometrioma yani çikolata kisti olan bir hastaya tüp bebek yaptım ve şimdi gebeliğini takip ediyorum.

Dün de doğuştan rahimde septum dediğimiz bölmesi olan yeni dvli bir hastaya histeroskopik septum rezeksiyonu yaptım. Çok başarılı geçti. Gelecek aylarda bebek tedavisi başlayacağım o hastama.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Bence en önemli zorluğu kimi zaman hasta ve yakınlarının biz doktorları anlamamaları. Çok kolay para kazandığımızı zannetmeleri. Mesela benim branşımda bir anne ve bebeğin birlikte sağlıkla evlerine gidebilmesi kimileri için çok basitmiş gibi görünüyor. Taa ki başlarına bir şey gelinceye dek. Maalesef ancak o zaman kıymetimizi anlayabiliyorlar.

Bir de en çok üzüldüğüm nokta şu ki: Pek çok insan sadece güleryüzlü ve pohpohluyor diye işini doğru dürüst yapamayan doktorları tercih edebiliyor. Asıl değer verilmesi gereken önemli özellikleri kaçırıyorlar.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

En önemlisi vicdan sahibi olmak bence. Zaten eğer vicdanınız ön plandaysa asla zarar veremezsiniz. Hipokrat ne demiş: Önce zarar verme! Tabii ki empati yapabilmek ve her sınıftan hastaya aynı ayarda bakabilmek.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Bence internetteki bilgi kalabalığından sıyrılsınlar. Ya da doğru sitelere girip bilgi edinsinler. Ya da en doğrusu ve en kolayı uzman, kendini bilen bir doktora danışsınlar.