Aradığınız profili bulamadınız mı?
Şimdi oluşturun Created with Sketch.

Röportaj

Ferhat Bey, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Her yaş grubundan hastaya hitap etmesi, teknoloji ve yeniliklere açık olması, tedavilerden çok hızlı sonuç almamız.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

İnternet, yeniliklere ve her türlü bilgiye kısa zamanda ulaşmamı sağlıyor. Ortopedi branşı teknoloji ve yeniliklere açık olduğu için, her türlü bilgi ve yeniliğe internet sayesinde ulaşabiliyorum. Teknolojideki işim ile ilgili her türlü yeniliği takip ediyorum. İnternet ve teknoloji günlük yaşamı ve işimi olabildiğince pratikleştiriyor.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Aslında tesadüf! Ben cerrah olmak istiyordum ve tercihim cerrahi branşlardı. Ortopedi tercihim en son sırada idi. Hatta ortopedi kazanınca üzülmüştüm. Başlayayım, hoşuma gitmezse bırakırım demiştim. Tabi şu anda geçmişe dönüp baktığımda iyi ki ortopedi seçmişim diyorum.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

2013 yılında İtalya’da ortopedik onkoloji eğitimim sırasında kemik tümörü tanısı alan ve ameliyatına dahil olduğum henüz 1,5 yaşındaki çocuk beni çok etkilemişti. Bu sene tekrar gittiğimde iyi, yürüyebiliyor ve hatta koşabiliyor olduğunu gördüğümde sevindim.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Kemik veya yumuşak doku tümörlü hastalar ve özellikle çocuklar. Hastalara ve ailelere bunu açıklamaya alışsam da hala zor geliyor.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

Bol sabır, azim, çalışma ve planlama.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Hastalıktan önce sağlığın kıymetini bilmek gerekiyor. Daha sağlıklı ve kaliteli yaşamaya odaklanmak bence en önemlisi. Herhangi bir hastalık durumunda doktorlarına hastalıklarını, tedavi yöntemlerini, tedavi yöntemlerinin avantaj ve dezavantajlarını sormalarını öneriyorum. Bunu yaparken de doktorlarına güvenmeleri ve karşıdakine bunu hissettirmeleri hasta-doktor ilişkisinin sağlıklı olması ve tedavi başarısını etkileyen faktörler.