Aradığınız profili bulamadınız mı?
Şimdi oluşturun Created with Sketch.

İlgili makaleler Genel Cerrah Listesi

Röportaj

Şahin Bey, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

İnsanlarla ilgilenmek, insanların hayatına dokunmak, yaptığım işin işe yaradığını görmek, tedavi ettiğim-ameliyat ettiğim hastaları taburcu edip evlerine uğurlarken gözlerinde gördüğüm o sevgi ve minnet duygusu.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

Bizim uzmanlık eğitimi aldığımız yıllarda yeni bir ameliyat tekniğini görmenin tek yolu, o ameliyatın yapıldığı merkeze gidip bizzat izlemekti. Oysa bugün internet üzerinden yapılan canlı yayınlarla dünyanın her yerinde yapılan ameliyatları gerçek zamanlı izlemek, ameliyatı gerçekleştiren ekibe sorular sormak mümkün hale geldi. Ayrıca eskiden yaptığımız ameliyat kesilerinden zorlukla ulaşmaya ve görmeye çalıştığımız doku ve organlara laparoskopik yöntemler sayesinde kolaylıkla ulaşmaya başladık. Bu arada ameliyat ettiğimiz hastalarımızla veya tedaviyi merak eden ve bize ulaşmak isteyen hastalar ile internet aracılığı ile rahatlıkla görüşebiliyor ve sorularını yanıtlayabiliyoruz.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Cerrahi uzmanlık alanında yaptığınız işin sonucunu hemen görürsünüz, tedavinin sonucunu görmek için haftalarca beklemeniz gerekmez çoğunlukla. Yaptığınız iş etkili, kesin ve sonuç alıcıdır.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Birçok olay var, ama benim için unutulmaz olanı bir doğum günümde hastalarımın hazırladığı sürpriz doğum günü partisi idi. Tüm hastalarım benim yüzümün şeklindeki maskelerle karşılamışlardı beni. Bu sevgi, yaptığım işin tüm zorluklarına ve eziyetine rağmen dünyadaki en iyi iş olduğunu tekrar hatırlatmıştı bana.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Uzun ve düzensiz çalışma saatleri, gerektiğinde gece-hafta sonu ve tatillerde çalışma zorunluluğu, çalışırken hiç hata yapma payınız olmaması, çünkü bir dalgınlığınız veya hatanız doğrudan insan hayatını etkilemekte.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

İyi hekim olmanın ilk koşulu iyi insan olmaktır. İyi insan olmanın koşullarını taşımalısınız öncelikle; dürüst olmak, ilkeli olmak, ahlaklı olmak gibi. Ayrıca sabırlı olmalısınız, disiplinli olmalısınız, spontan dikkatiniz yüksek olmalı, okumayı sevmelisiniz, çalışkan olmalısınız.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

En iyi ve en ekonomik tedavi yöntemi hastalığı önlemektir, bunu unutmayınız. Modern yaşam biçimi bunu yapmayı zorlaştırsa da, sağlıklı besleniniz, spor yapınız, hareketli bir yaşam tarzınız olsun, stresle mücadele ediniz, hobileriniz olsun, açık havada zaman geçiriniz.