Röportaj

Mehmet Reha Cengizlier, Çocuk Alerjisi İstanbul

Prof. Dr. Mehmet Reha Cengizlier

Çocuk Alerjisi, Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları


Reha Bey, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Çocuklarla birlikte olmak, yüz güldürücü sonuç, insanlara faydam olduğunu hissetmek.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

İletişim kurmak kolaylaştı.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Sevmek.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Ameliyat komplikasyonu olarak yatan 5 yaşında bir kız çocuğu vardı. EEG düz çizgi çiziyordu, beyin faaliyeti yoktu. Beyin ölümü tanısı aşılmıştı. Bitkisel denebilecek bir yaşamı vardı. Başında kalan; halen iyileşeceği umudu taşıyan yaşlı bekar halası vardı. Çocukla konuşur, bakımını yapar, saçını tarar severdi. Onunla nöbet gecelerinde sohbetler, halaya manevi destek ve çocuğa maksimum konfor sağlamaya yönelik görev ötesi ekstra çabalarımla birlikte 1 ay geçirdik. Sonra çocuğa artık yapacak bir şey yok, hiç ümit yok, bakımını evde yapın diye taburcu edildi.
6 ay sonra bir gün hala, çocuğun elinden tutarak yürüyerek ziyaretime geldi. Halası bana "abisi, elini öpmeye geldi" dedi. Konuşmayı öğrenmiş, kendine yetecek bakımı yapabilir hale gelmiş. İşte o gün mucizeye inandım. Hiçbir çocuk hayatından hiçbir zaman umut kesmemek gerektiğini öğrendim. Hep beraber sarılıp ağlaştık. Belki de bu sevginin mucizesi idi.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Severek yapınca zor gelmeyen şeyler. Özveri, vefasızlıkla karşılaşmak, emeğinizin maddi karşılığını alamamak. Hele bazen manevi karşılığını alamamak; hastayı iyileştirememek.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

İnsanı sevmesi, mesleğini sevmesi.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Güven duyduğunuz doktorunuzla birlikte hareket edin. Komşu tavsiyesi ile rastgele tedavilere yönelmeyin. Herkes farklıdır. Herkesin hastalığı ve tedavisi de farklıdır. Adı aynı olsa bile farklıdır.