Aradığınız profili bulamadınız mı?
Şimdi oluşturun Created with Sketch.

İlgili makaleler Diyetisyen (Beslenme Uzmanı) Listesi

Röportaj

Nevra Demirel, Diyetisyen (Beslenme Uzmanı) Çankaya

Dyt. Nevra Demirel

Diyetisyen (Beslenme Uzmanı)


Nevra Hanım, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Danışanlarımın daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerine destek olabilmek. Mesleğim sayesinde birçok kişiyi tanıyabilmek. Danışanlarımın hedeflerine ulaşmaları sonucunda beraberce yaşadığımız mutluluk.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

Desteğe ihtiyacı olan insanlara daha kolay ulaşabilmeyi ve doğru bilgilerin, doğru kaynaklardan aktarılması yönünde son derece geniş bir imkan olması, teknoloji ve interneti vazgeçilmez hale getirdi.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

1995 yılında üniversitemi tercih ettiğim yıllarda "Beslenme ve Diyetetik Bilimi" ile ilgili daha çok uzmana ihtiyaç olduğunu düşünmem ve her zaman hayatın içinde en temel ihtiyaçlarımızdan olan beslenmenin doğrularını, bilimsel bir şekilde daha çok insana aktarabilme isteği beni çok heyecanlandırmıştı ve hala aynı heyecanla mesleğimi icra ediyorum.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Diyetisyen desteği alanlar bilir danışanlarımızdan diyet yaptıkları sürece besin tüketim kaydı tutmalarını isteriz. Bana başvuran bir çift için de aynı uygulamayı istediğimde; kontrol haftası kayıtlar önüme geldiğinde bayanın kendisi dışında eşi için de evde yediklerini gizli kayıt tuttuğunu ve eşinin bana getirdiği kendi yazdıklarından bayağı bir üst düzeyde tüketim olduğu gerçeği ortaya çıktığında bayağı gülmüştük. Bazen gizli kayda geçmek lazım :)

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Maalesef çağımızda internet ve değişik mecralardaki bilgi kirliliği, konusunda uzman olmayan insanların yarattığı bilimsel olmayan farklı teknikler insanların kafasını karıştırabiliyor. Özellikle zayıflama alanında dönem dönem popüler hale gelen farklı akımlara kapılanlar, gerçekçi olmayan hedeflerle diyetisyenlerin kapılarını çalabiliyorlar. Bu tarz popüler, ancak bilimsel geçerliliği olmayan uygulamaları kişilerin rotasından uzaklaştırmak zorlayıcı olabiliyor.

Sizce diyetisyen olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

Diyetisyen olmak öncelikle iletişim yönünüzün kuvvetli olmasını gerektiriyor. Aynı zamanda empati kurabilmek ve yeniliğe açık olmak da bu meslek için önemli vasıflardan.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Danışanlarım için özellikle sabırlı olmalarını ve ideal bedene ulaşma yolunda gerçekçi hedeflerle, doğru bir programa dahil olarak bu yolda ilerlemelerini öneririm. Unutulmamalıdır ki; aceleci ve stresli bir yaklaşım her zaman engelleyicidir.